Son dönemlerde yatırım için Bitcoin mi yoksa Altın mı tercih edilmeli sorusunu sıkça duymuşuzdur.Bu kıyaslama gündemde kalmaya devam ediyor.

Altın çok uzun zamandır hayatımızda olan bir yatırım piyasasıdır.Altın her zaman güvenli bir liman varlığı olarak görülmüştür.


Merkezi olmayan finans (decentralized finance), son zamanlarda çok fazla ilgi kazanan blockchain tabanlı bir finansal altyapıdır. Terim genellikle, Ethereum blok zinciri gibi halka açık akıllı sözleşme platformlarında oluşturulmuş açık, izinsiz ve yüksek düzeyde birlikte çalışabilir bir protokol yığınıdır.


KYC (Müşterinizi Tanıyın), Know Your Customer’ın kısaltmasıdır.

Finansal sektörlerde kara para aklama, yolsuzluk, sahtekarlık, rüşvet ve diğer yasa dışı finansal faaliyetlerle ilgili risklerin ortadan kaldırılmasına yönelik kullanılan kimlik doğrulama çözümüdür.


Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz kripto paralar bankaların ilgi odağına girmiş durumda.Kimilerine göre riskli, kimilerine göre kârlı bir araç olarak görünsede ‘geleceğin dijital para birimi’ olarak yer alacak görünüyor.

Yakın zamanda Akbank Mobil Bankacılık uygulaması, “ödeme işlemleri” seçeneklerine “Kripto Platform İşlemleri” özelliğini ekledi.Bu özelliğin içerisinde ilk yer alan BtcTurk platformu oldu.Mobil bankacılık uygulamaları üzerinden tüm işlerimizi hallettiğimiz gibi artık kripto borsasına para yatırma ve çekme işlemlerini mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapmak ve kripto para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki değerini hesaplayan bir hesaplayıcı bulunması,kripto yatırımcıların işini daha da kolaylaştıracak.Türkiye’de kripto para sektörünün büyüme hızının yüksek olması, bankaların kripto paralara olan ilgisini arttırdığını gösteriyor.


Günlük hayatımız hep tempolu ve koşuşturmalı geçiyor.Zamanın ne kadar çabuk geçtiğini ve bir yılı daha bitirmek üzereyken bu yıl ne yaptım sorusunu kendimize hep sormuşsuzdur.

Kendimiz için bir çok şey yaparken başkaları için ne yaptığımızı hiç sorguladık mı?

Vicdanımız “Evet” desede , vicdanımızı rahatlatmak için karşı tarafa sorumluluk hissetiğimizden dolayı yapmış olabiliriz. Asıl olan karşılıksız beklenti olmadan iyilik yaptık mı?

İşte bu noktada BAĞIŞ kültürümüz ortaya çıkıyor.Bağış,bir şeyi karşılık beklemeden bir başkasına vermek ve ona fayda sağlamaktır.

Uzun süredir toplumumuzda süregelen ‘yardım etme’ kültürüne rağmen, büyük ölçüde ‘güven’ ve maddiyata bağlı sebepler nedeniyle çekimser olmaya başladık. …


Sunum yapmak herkesin korkulu rüyasıdır.Topluluk önünde sunumu anlatırken konuşma heyacanı , kalp atışımızın hızlanması, sesimizin titremesi ya da soru sorduklarında cevap verememe korkusunu hepimiz yaşamışızdır.

İş hayatımızda sunum yapmak , olmazsa olmazımızdır.Genellikle şirketteki rutin toplantılar,scrum & kanban değerlendirme toplantıları,işyeri & banka entegrasyon toplantıları gibi sürekli sunum yapma ihtiyacı duyuyoruz.Fakat sunum yaparken gerçekten doğru kitleye doğru aktarım yapabiliyor muyuz?Bu soruyu kendime sorduğumda aslında eksik noktalarımın olabileceğini düşünerek “İz Bırakan Sunuş” eğitimini almaya karar verdim?

Bu eğitimde, iş alanımızda veya sosyal hayatımızda ilgilendiğimiz konularla ilgili sunumlarımızı hazırladık ve kamera önünde start vererek sunumlarımızı sunmaya başladık.Daha sonra bu sunduğumuz videoları arkadaşlarla birlikte izleyerek…


11 Kasım’a dakikalar kala 11.11 ‘in alışveriş çılgınlığından bahsedelim.Dünya Bekarlar Günü olarak bilinen 11 Kasım , dünyanın en büyük alışveriş günü olarak kutlanıyor.Çin’de başlayan Yalnızlar Günü (Singles’ Day) indirim festivaline dönüşerek, e-ticaret sitelerin gelişmesiyle yaygınlaşmaya başladı.

Peki bu bekarlar günü nedir?

11 Kasım tarihinde sevgilisi olmayan Çinli öğrenciler kendilerine hediyeler alarak bu günü geleneksel hale getirmiş. 11 Kasım tarihinde dört tane “1” olmasından dolayı bu tarih yalnızlığın simgesi olarak görülmüştür.

11.11 tarihin alışveriş çılgınlığının hikayesi ise Black Friday’in Amerikan alışveriş günü olması nedeni ile rekabet etmek isteyen Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Black Friday’e karşılık ”Bekarlar Günü” olarak kutlanan 11 Kasım’ı…


Her gün bitmek bilmeyen teknolojilerin gelişmesi,yerli üretimin yaygınlaşması ve girişimcilik sektörün artmasıyla artık farklı bir iş dünyasında yol almaktayız.İş dünyasında dümdüz bir hayat sürerek değilde, hayatımızdaki günlük şeyleri farklı ve yeni şekillerde yapıyorsak bu bizim yaratıcılığımızı gösterir. Hele ki “Şirketimiz, markalarımız ve ürünlerimiz gerçekte neye hizmet ediyor, asıl işimiz ne olmalı?Bu işi daha iyi nasıl yapabilirim?” soruları üzerine kafa yormak hem inovasyon hem de yaratıcılık gücümüzü ortaya çıkarıyor.

Bunları bir kenara bırakıp, iş modellerimizi baştan aşağı değiştirip yepyeni hizmetler ve ürünler ortaya çıkararak sektörde liderliğimizi ortaya koyduğumuzda “Disruptive Innovation” teorisi ortaya çıkıyor.Yıkıcı inovasyon , mevcut yollarla yapılan işlerin yeni bilgi…


Son yüzyıllarda teknolojinin insanlara neler kazandırdığını, ne gibi faydaları olduğunu anlatmak kifayetsiz kalır. Örneğin; alışveriş ya da banka işlemlerinin online olarak yapılabilmesi, görüşmek için fırsat yaratamadığımız kişilerle sosyalleşebilmek, uzaktan eğitim, bilgiye ulaşım teknolojinin yaşamamıza getirdiği kolaylıklardan yalnızca bir kısmıdır.

Bunlara rağmen, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin bir araçtan amaca dönüştüğü aşırı kullanım biçimi; sosyal ilişkiler, eğitim hayatı, iş yaşamı, fiziksel ve psikolojik sağlık gibi çeşitli alanlardaki yetilerimizi önemli ölçüde bozabilmektedir. Teknolojinin öncelik haline geldiği durumlarda, gerçek dünyaya katılım azalmakta ve bağımlılığın kapıları aralanmaktadır.

Günümüzde teknolojiye olan bağımlılık had safhalara ulaştığı gibi, artık herkesin bir yaşam biçimi haline geldi. Telefonsuz, bilgisayarsız, televizyonsuz ev…


As with organisms, the most successful blockchains will be those that can best adapt to their environments. Assuming these systems need to evolve to survive, initial design is important, but over a long enough timeline, the mechanisms for change are most important.As a result, I believe governance is the most vital problem in the space.Other fundamental problems like scalability are arguably best approached by using governance to set the right incentives for people to solve them. Yet little research has gone into governance and it feels poorly understood.

Satoshi showed us the immense power of releasing a blockchain-based incentive structure…

Zeynep Erdemi

#BtcTurk #Bitcoin #CryptoCurrency #Blockchain #DeFi #Exchange #DigitalWallet #Payment #OpenBanking #Fintech #Startup #Ecommerce #Entrepreneur #Speaker

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store